Staw biodrowy jest najmocniejszym i najbardziej stabilnym stawem ciała człowieka. Podczas każdego kroku przejmuje on obciążenie jakim jest nasze ciało.
Przyczyny bólu biodra:
1) zapalenie kaletki stawowej w obrębie stawu biodrowego dotyka często osoby aktywne fizycznie - szczególnie biegaczy. Ból odczuwany jest po bocznej stronie uda, może przenieść się na boczną stronę kolana. Ze względu na fakt, iż objęta stanem zapalnym kaletka nie lubi docisku ból biodra pojawia się również podczas leżenia na danym boku. Badaniem obrazowym potwierdzającym zapalenie kaletki stawowej jest USG W rehabilitacji Pacjentów z zapaleniem kaletki skupiamy się na zmniejszenie stanu zapalnego poprzez drenaż limfatyczny, rozluźnieniu mięśni i powięzi w okolicy kaletki, wzmocnieniu odpowiednich mięśni oraz analizie chodu i biegu w celu uniknięcia kolejnej kontuzji.
2) zmiany mięśniowo - powięziowe spowodowane są brakiem regularnych ćwiczeń fizycznych oraz długim czasem spędzanym w pozycji siedzącej. Czynniki te wpływają na postawę ciała powodują osłabienie i przykurcz mięśni. Osłabione mięśnie nie są w stanie wykonywać prawidłowo swojej funkcji co prowadzi do przeciążenia struktur stawu. Przy zmianach przeciążeniowych doskonale
3) zmiany zwyrodnieniowe to statystycznie najczęstsza przyczyna bólu i sztywności biodra. Ból odczuwany jest głównie w okolicy więzadła pachwinowego, oraz pośladka. Ze względu na sztywność i ograniczenie ruchomości w stawie ból może pojawiać się również na przodzie uda. Badaniem obrazowym potwierdzającym zmiany zwyrodnieniowe jest RTG. W rehabilitacja Pacjentów ze zmianami zwyrodnieniowymi stawu biodrowego korzystamy z terapii manualnej, masażu tkanek głębokich, poizometrycznej relaksacji mięśni, ćwiczeń indywidualnych. Dzięki temu pomimo dyskomfortu Pacjent może samodzielnie wykonywać czynności życia codziennego takie jak zakładanie spodni, skarpet oraz butów.
4) asymetria w obrębie miednicy powoduje nieprawidłowe obciążanie stawów nóg, co może manifestować się bólem biodra. Konieczna jest w tym przypadku praca manualna w obrębie miednicy i kręgosłupa.
Pamiętaj, że ból biodra to nie zawsze lokalny problem wynikający ze stawu i mięśni wkoło niego.
Ból biodra może być pierwszym z objawów chorób urologicznych, ginekologicznych oraz problemów z jelitem grubym. Jeżeli w badaniach diagnostycznych (RTG, USG, MRI stawu biodrowego) nie widać zmian patologicznych, a praca fizjoterapeutyczna nie przynosi oczekiwanych efektów warto rozszerzyć diagnostykę o usg jamy brzusznej, kolonoskopię lub badanie ginekologiczne.
Jeżeli masz podobny problem, szukasz porady? zapraszam do kontaktu: kontakt@gabinetanny.pl, z chęcią odpowiem na Twoje pytania.
Przypominam, że rejestracja on-line czynna jest całodobowo na stronie www.gabinetanny.pl zakładka Umów wizytę