Masaż leczniczy Gdańsk

Masaż leczniczy Gdańsk

Masaż leczniczy, jaki wykonujemy w Gabinecie Rehabilitacji i Osteopatii w Gdańsku, przeznaczony jest przede wszystkim dla tych Pacjentów, którzy cierpią na przewlekłe schorzenia (w tym – dysfunkcje narządu ruchu, ale też np. na niewydolność oddechową), przechodzą rekonwalescencję po urazach czy zabiegach chirurgicznych albo zmagają się z dolegliwościami bólowymi. Zabiegowi można poddawać się także w celach profilaktycznych – po to, by zapobiegać rozwojowi chorób spowodowanych np. przeciążeniami mięśni u sportowców lub osób pracujących fizycznie.

Na czym polega masaż leczniczy?

Masaż leczniczy jest jedną z wielu odmian masażu. Bazuje głównie na technikach masażu klasycznego, takich jak głaskanie, ugniatanie, rozcieranie, oklepywanie, uciskanie, wibracja, roztrząsanie i wałkowanie. Wykonywany jest wolniej niż masaż klasyczny, co pozwala na głębsze zatopienie się w tkankach. Co więcej, w naszym gabinecie w Gdańsku zabieg wzbogacamy często o techniki stosowane w terapii manualnej np. mobilizacje, manipulacje, masaż powięziowy, ucisk punktów spustowych. Wykonujemy też terapię osteopatyczną.

Poprzez rozmaite czynności manualne fizjoterapeuta może oddziaływać na skórę, układ mięśniowo-powięziowy, ścięgna, stawy, a także na układ krwionośny, limfatyczny, pokarmowy oraz na receptory nerwowe. Różne efekty zabiegu osiąga się nie tylko w zależności od wyboru poddawanych mu struktur, ale też od tempa czy siły nacisku. W związku z powyższym nie istnieje jeden schemat masażu leczniczego – ustala się go indywidualnie, w zależności od potrzeb. Wymaga analizy połączeń mięśniowych, miejsc generowania bólu i przyczyny, która powoduje dyskomfort.

Jak wygląda masaż leczniczy?

Masaż leczniczy nie wymaga od Pacjenta specjalnego przygotowania. Masowana okolica ciała musi być odsłonięta, więc nie potrzebny jest odpowiedni strój. Zabieg odbywa się najczęściej na specjalnym stole, w pozycji leżącej. Podczas wykonywania masażu leczniczego często układa się pacjenta w pozycjach wspomagających rozciąganie. Istotne jest także to, by pozycja ciała sprzyjała rozluźnieniu mięśni.

W odróżnieniu od np. masażu relaksacyjnego masaż leczniczy może wiązać się z pewnym dyskomfortem. Nie może jednak być bolesny. Ból spowodowałby bowiem napięcie mięśni, a tym samym uczynił zabieg nieefektywnym. Dlatego zawsze dobieramy techniki i siłę masowania, uważnie obserwując reakcję Pacjenta, dawkując bodźce od słabszych, do intensywniejszych.

Masaż leczniczy trwa zwykle 30-60 minut – w zależności od poddanego mu obszaru ciała czy stanu zdrowia Pacjenta. Wykonuje się go w seriach 5-10 zabiegów, które wymagają zaleconej przez fizjoterapeutę regularności – w przeciwnym razie mogą nie spełnić zamierzonej funkcji terapeutycznej.

Jakie są korzyści z masażu leczniczego?

Masaż leczniczy umożliwia zachowanie zrównoważonego napięcia mięśniowego całego organizmu. Przyspiesza przepływ krwi i limfy, a tym samym ułatwia dostarczenie tam związków odżywczych, tlenu, a odprowadzenie substancji toksycznych. W ten sposób ułatwia regenerację zmienionych chorobowo obszarów ciała.

    Do innych istotnych efektów masażu leczniczego zalicza się takie, jak:
  • redukcja bólu
  • uelastycznienie tkanek,
  • redukcja obrzęków,
  • poprawa ruchomości w stawach.

Choć zasadniczym celem masażu leczniczego nie jest wprowadzenie Pacjenta w stan relaksu, zwykle zabieg redukuje też napięcie psychiczne i poprawia samopoczucie

Dla lepszego efektu terapeutycznego można wykorzystać:

• terapię punktów spustowych

• poizometryczną relaksację mięśni

• techniki energizacji mięśni

W naszym Gabinecie na masaż leczniczy możesz umówić się do: