POZNAJ SWOJE CIAŁO - ODCINEK PIERSIOWY KRĘGOSŁUPA

odcinek piersiowy

Witajcie!

Pamiętaj, że ciało to jedność. Podziały są tworzone, aby w prostszy sposób przekazać informacje i usystematyzować pojęcia.

Kręgosłup piersiowy to odcinek kręgosłupa składający się z 12 kręgów. W opisach badań obrazowych opisywany jest skrótem T lub Th oraz liczbą oznaczającą nr kręgu w obrębie, którego jest problem. Dla przykładu Th7 to poziom siódmego kręgu kręgosłupa piersiowego. Połączenie kręgów piersiowych z żebrami sprawia, że odcinek ten nie ma tak dużej ruchomości jak odcinki szyjny i lędźwiowy. Ból w odcinku piersiowym najczęściej zlokalizowany jest na wysokości łopatek, może być też bólem promieniującym wzdłuż żeber. Często nasila się podczas głębokiego oddychania.

Jeśli mięśnie wpływające na ruchomość i stabilizację kręgosłupa piersiowego są osłabione, pogłębia się kifoza piersiowa. Efektem jest nieprawidłowa postawa ciała. Bez szybkiego wdrożenia fizjoterapii, terapii manualnej, odpowiednich ćwiczeń i pozycji relaksacyjnych problemy bólowe zaczną się nasilać.



Co może być powodem bólu kręgosłupa w odcinku piersiowym:

  • - brak regularnej aktywności fizycznej
  • - osłabienie mięśni pleców i klatki piersiowej
  • - długotrwała pozycja siedząca
  • - skolioza lub inna wada postawy
  • - zbyt duże obciążenie np. ciężki plecak do szkoły
  • - niedostosowane stanowisko pracy np. za niskie biurko
  • - duży biust

Pamiętaj, że nawet sporadyczny i umiarkowany ból lub dyskomfort odcinka piersiowego kręgosłupa, to objawy na które warto zareagować. Fizjoterapia, terapia manualna, indywidualnie dobrane ćwiczenia zastosowane już w początkowym etapie występowania dolegliwości pozwalają szybko znaleźć przyczynę dolegliwości, powrócić do sprawności i efektywnie pozbyć się bólu.

Jeżeli po terapii manualnej i ćwiczeniach nie czujesz ulgi musisz pamiętać, że ból kręgosłupa piersiowego może być bólem rzutowanym z narządów wewnętrznych takich jak żołądek, wątroba, trzustka czy dwunastnica. Jeżeli współpracujesz z fizjoterapeutą, sumiennie wykonujesz zadane ćwiczenia, a mimo to efekty nie są satysfakcjonujące konieczna jest rozszerzenie diagnostyki o USG jamy brzusznej.

W naszym Gabinecie na zabieg fizjoterapii i rehabilitacji związanej z odcinkiem piersiowym możesz umówic się do: