Witajcie!
Dziś kilka słów od mgr Joanny Siereńskiej, która w naszym gabinecie zajmuje się fizjoterapią uroginekologiczną.
Czy wiecie co znaczy słowo dyspareunia?
Jest to fachowe określenie dla dolegliwości jaką jest bolesne współżycie. Gdy zaczęłam zgłębiać ten temat (ku mojemu zdziwieniu) okazało się, że najczęściej jest on opisywany w powiązaniu z psychiką. Jest mało źródeł, które wskazują na fizyczną przyczynę problemu.
Skupienie się tylko na psychice może mieć negatywny wpływ na szukanie prawidłowej przyczyny dolegliwości.
Bolesne współżycie dotyka od 8 nawet do 21 % kobiet w Stanach Zjednoczonych. Co do Polski – nie ma odpowiednich badań na ten temat, ale widać, że problem jest znaczny.
Do tej pory spotykam się ze stwierdzeniem, że jest to normalne, więc nie idzie za tym szukanie pomocy u specjalistów. Na szczęście jednak świadomość i wiedza w tematyce zaburzeń seksualnych w Polsce powoli wzrasta.
Dyspareunia może wynikać z wielu bardzo różnych stanów. Są to m.in.:
Powyższe czynniki pokazują, że zarówno zaburzenia na poziomie psychiki jak i na poziomie ciała mogą spowodować dysfunkcje w naszej seksualności. Dobra wiadomość jest taka, że są możliwości radzenia sobie z dyspareunią. Kontakt z ginekologiem, seksuologiem oraz fizjoterapeutą uroginekologicznym i wprowadzenie odpowiednich działań terapeutycznych może skutecznie przywrócić satysfakcję w tej ważnej sferze życia, jaką jest seksualność.
W tematyce bolesnego współżycia pisałam swoją pracę magisterską, gdyż jest to niesamowicie ciekawe, ważne i rozległe zagadnienie. W gabinecie już wielokrotnie spotykałam się z kobietami w przeróżnym wieku, które zgłaszały dolegliwości bólowe w czasie współżycia, a odpowiednia współpraca, praca manualna, zwiększanie świadomości ciała, praca z oddechem oraz ćwiczenia przynosiły satysfakcjonujące efekty.
Jeśli macie jakieś pytania do powyższego zagadnienia – piszcie śmiało (kontakt@gabinetanny.pl), chętnie odpowiem!
A moja rada na początek jest następująca: ROZMAWIAJMY🗣! Jeśli słyszysz, że Twoja koleżanka mówi o bolesnym współżyciu wspomnij jej, że nie musi być tak jak jest. Nie wstydźmy się mówić o naszej seksualności bo to w niej jest nasza ogromna siła.
Trzymajcie się ciepło! 💗
Asia Siereńska
© Copyright 2023 - Gabinet Anny: Gabinet rehabilitacji - Gabinet osteopatii Gdańsk